Dostali ste niekedy otázku – vy už máte EURO?

Autor: Martin Valúšek | 27.1.2015 o 22:41 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1197x

Presne s takouto otázkou som sa viackrát stretol v zahraničí a to som ani nemusel cestovať do vzdialenejších krajín.

Túto otázku som dostal konkrétne v susednej  Viedni aj v Drážďanoch. Úprimne ma to zaskočilo a chvíľu som nevedel, ako z údivu zareagovať. O niečo bližšie v Prahe, moji známi nepočuli o žiadnom blížiacom sa referende u ich susedov. A tak by som mohol pokračovať. Mnohí sa hrdo bijú do pŕs, že sa Slovensko stáva ukazovateľom morálnych hodnôt pomaly pre celú Európu a naši susedia mnohokrát ani nevedia, že už sme vyše 6 rokov v eurozóne a západnejšie krajiny ani to, či už sme samostatný štát alebo stále súčasťou ČSR.

V súvislosti s udalosťami okolo referenda sa o nás skutočne začína rozprávať aj v západných médiách. V niektorých článkoch sa o nás hovorí ako o tradicionalistickej krajine, ktorá je veľmi konzervatívna. Ja toto slovo v obľube nemám, možno preto, že vo mne vyvoláva niečo negatívne. Žiť sa má prítomnosťou so zreteľom na budúcnosť, nie minulosťou. Evolúcia nikdy nestagnuje a nie je spiatočnícka. Nenarážam teraz vyslovene na otázku tradičnej rodiny (ktorú si veľmi vážim), ale na všeobecné názory panujúce v slovenskej spoločnosti na rôzne témy .

Slovensko je moja rodná vlasť a vždy budem mať k nej blízko a prezentovať ju ako krajinu s nádhernou prírodou a potenciálom. Ale osobne by som radšej čítal v zahraničných médiách o tom, akých tu máme talentovaných športovcov, vedcov, umelcov, akou panenskou prírodou disponujeme, ako sa naše hlavné mesto mení na konkurencieschopné európske mesto a pod. Nechcem byť v zahraničí stigmatizovaný ako konzervatívec len z dôvodu, že sa v súčasnosti zapisujeme do povedomia sveta ako krajina vystupujúca proti ľudským právam.  

Je pravda, že Slovensko je malá krajina, no pre svoju geografickú polohu sa stáva nárazníkom medzi západným a východným „svetom“ a nepochybujem o tom, že je len otázkou času, kedy si nás svet prestane pliesť so Slovinskom alebo si myslieť, že sme „Czechoslovakia“. Je len na nás v akom svetle a akým spôsobom sa budeme prezentovať svetu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?